Twoja przeglądarka (Internet Explorer 7 lub starszy) jest nieaktualna. Posiada ona luki w zabezpieczeniach i może nie wyświetlać wszystkich funkcji tej oraz innych stron internetowych. Dowiedz się, jak uaktualnić przeglądarkę.

X

Menu / szukaj

Jacek Chudzik

In memoriam – Antoni Chodorowski 1946-1999

Przyjaciele nie zapomnieli

W Galerii Domu Sztuki SMB „Jary” w środę 3 października odbył się wernisaż wystawy poświęconej Antoniemu Chodorowskiemu – nieżyjącemu już znakomitemu artyście plastykowi, ilustratorowi, wszechstronnemu satyrykowi, którego lakoniczna w wyrazie, zawsze sugestywna kreska, przez lata była graficznym komentarzem aktualności na łamach prasy.

Sam Chodorowski te swoje rysunki nazywał zapchajdziurą, pigułą śmiechu, która siedzi w każdej gazecie. Laureat prestiżowych nagród i wyróżnień w kraju i za granicą, przy tym człowiek zdystansowany do oznak artystycznego splendoru, za pomocą piórka i tuszu stawiał czoło, piętnował, walczył z wiatrakami politycznych utopii. Był osobowością, w której przez całe życie ścierały się dwie na pozór przeciwstawne tendencje – cięta, bezlitosna prześmiewczość karykaturzysty oraz przysłowiowe gołębie serce męża, ojca i przyjaciela ursynowskich artystów. Ci ostami w geście pamięci, w niespełna dwa lata po śmierci „Chodora”, postanowili złożyć hołd koledze, organizując wystawę, która oprócz jego własnych prac, ukaże artystyczny dorobek środowiska, którego satyryk był niezastąpionym rzecznikiem. Swoje prace wystawili: Elżbieta Banecka, Andrzej Kalina, Franciszek Maśluszczak, Włodzimierz Dawidowicz, Marek Ałaszewski, Paweł Lasik, Jan Rylke, Apoloniusz Węgłowski i Janusz Wojnarowski Wystawę w dniu 21 października zamknie aukcja prac przyjaciół artysty, z której dochód zostanie przekazany Zofii Chodorowskiej – żonie zmarłego twórcy.

Pakulnis – Chodorowi

Ursynów pamięta o Antonim Chodorowskim. Pamięta o utalentowanym rysowniku, wyczulonym satyryku i wielkim człowieku. Dowodem jest wystawa co znamienitszych artystów-plastyków Ursynowa. Wystawa pod patronatem burmistrza dedykowana właśnie Antoniemu Chodorowskiemu, której wernisaż odbył się 3 października w Galerii Domu Sztuki. Pamiętający o swoim koledze (i jego wieloosobowej rodzinie, częściowo przysposobionej z domów dziecka) artyści postanowili na zakończenie wystawy zorganizować aukcję swoich prac. Aukcję poprowadzi gwiazda polskiego teatru i kina ursynowianka, aktorka Maria Pakulnis. Dochód z aukcji przekazany zostanie na rzecz rodziny Antoniego.

Na marginesie tego doskonałego pomysłu świta mi myśl jasna, chyba nie trudna do zrealizowania. A gdyby nasza gmina zakupiła pewna ilość prac nieodżałowanego Antoniego Chodorowskiego z przeznaczeniem na wystrój pomieszczeń przyszłego ratusza? (…)

Jacek Chudzik