Twoja przeglądarka (Internet Explorer 7 lub starszy) jest nieaktualna. Posiada ona luki w zabezpieczeniach i może nie wyświetlać wszystkich funkcji tej oraz innych stron internetowych. Dowiedz się, jak uaktualnić przeglądarkę.

X

Menu / szukaj

Szkoła im. Antoniego Chodorowskiego

Dnia 14 października 2000 roku w Czaczkach Małych odbyła się uroczystość nadania Szkole imienia Antoniego Chodorowskiego. Antoni urodził się i mieszkał w sąsiedniej wsi szlacheckiej Chodory.

Uroczystość zgromadziła lokalne władze gminne i oświatowe, których przedstawiciel odczytał stosowną uchwałę nadającą Szkole oficjalnie prawo do posiadania Imienia Antoniego Chodorowskiego.

Bernarda Borowska – dyrektor Szkoły otworzyła uroczystość witając przybyłych gości i byłych uczniów Szkoły – m.in. sportowca Kądziora, architekta Franciszka Chodorowskiego, pisarza Redlińskiego oraz przyjaciół – Państwa Ilczuków, Włodzimierza Dawidowicza, Panią Joannę Kałasa, Państwa Sobańców, Państwa Szewielow, Annę Szewielow, Rodzinę Artysty, dzieci, wnuków i licznych mieszkańców okolicznych wsi.

Włożyli oni dużo pracy, aby uroczystość wypadła godnie i przepięknie.

Historia Szkoły w Czaczkach liczy blisko 80 lat. Z początku lekcje odbywały się w domach prywatnych. Budynek Szkoły postawiono w 1936 roku. Stolarkę do niej wykonał nieodpłatnie ojciec Antoniego – Zygmunt Chodorowski. Przez wiele lat uczęszczało do niej 200 uczniów.

Ostatnio założone przez mieszkańców Stowarzyszenie czuwa nad tym, aby Szkoła w przypadku zbyt małej liczby dzieci służyła kulturze i nauce, a nie zamieniła się, jak we wsi sąsiedniej, w Dom Za Wysokim Murem.


Kliknij na zdjęciu aby obejrzeć je w powiększeniu…